3. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu Konuşmacılar

Prof. Dr. Gustav Dobos / ALMANYA
Essen-Mitte Hastanesinde Integratif Tıp Bölümü Başkanı
Özgeçmişi
Dahili Tıp Profesörü Gustav Dobos, Essen- Almanya’da bulunan Essen-Mitte Hastanesinde Integratif Tıp Bölümü Başkanıdır. Nefroloji uzmanı olan Dobos Freiburg Universitesi’nde Tıp Fakültesi okudu. Aynı zamanda Çin’de Beijing Geleneksel Çin Tıbbı Akademisinde eğitim gördü. Akupunktur, fizyoterapi, beslenme ve tamamlayıcı tıp alanlarında eğitim aldı. 2004′te Duisburg-Essen Üniversitesi Alfried Krupp von Bohlen und Halbach-Foundation Tamamlayıcı ve İntegratif Tıp Bölüm başkanlığına getirildi.Dobos’un ilgi alanları; Beden-Zihin Tıbbı ve TAT üzerine kanıta dayalı araştırmalar yürütmektir. Prof. Dr. Gustav Dobos’un 100′ün üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır ve 7 basılı kitabı mevcuttur. Kendisi aynı zamanda Almanya Naturopati Tıbbı Topluluğu Başkanıdır.
Tebliğ Konusu:
“ Almanya’da Hirudoterapinin Yasal Konumu ve Kanıta Dayalı Uygulamaları ”
Dr. Romy Lauche / ALMANYA
University of Duisburg-Essen, Chair of Complementary and Ingrative
Özgeçmişi
Romy Lauche Friedrich Schiller Üniversitesi’Nde Psikoloji okudu. Nöropsikoloji ve Nörofizyoloji üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Lauche doktora tezini Kupa Terapisi’nin Kronik Boyun Ağrıları Üzerine Etkisi isimli tezi ile tamamladı. Aynı tez için Hufeland Tamamlayıcı Tıp Araştırma Ödülü’nü aldı. EEG VE fMRI hakkında eğitimler aldı. Romy Lauche şuanda Internal ve İntegratif Tıp bölümünde klinik araştırmalar yürütmekte, doktora öğrencilerine süpervizörlük yapmakta, ve öğretim üyeliğini sürdürmektedir.
Tebliğ Konusu:
“ "Islak ve Kuru Kupa Terapisinin Kronik Boyun Ağrılarında Etkisi ”
Prof. Dr. Rashid Bhikha / GÜNEY AFRİKA
IFRTK – Hindistan Geleneksel Bilginin Yeniden Keşfi Vakfı Başkanı
Özgeçmişi
Profesör Rashid Bhikha 1997′de açılan Güney Afrika Ibn-i Sina Tıp Enstitüsünün kurucusudur. Prof. Bhikha bu sayede Güney Afrika’da Unani Tıbbının kurumsallaşmasını sağlamıştır. Eczacılık Fakültesini bitiren Prof. Bhikha, doktorasını “Afrika Sağlık Eğitiminde Dönşüm: Unani Tıbbının Güney Afrika Sağlık Profesyönellerinin Eğitim Sistemine Dahil Edilmesi” isimli doktora tezi ile 2005′te Western Cape Universitesi’nde tamamladı. Bhikha aynı üniversitede Unani Tıbbi eğitimlerini de başlattı. Yerel ve uluslararası konferanslarda bir çok bildiri sunmuş, kitap yayınlamıştır. Ayurveda, Çin Tıbbı, Unani Tıbbı, Homeopati, Naturopati ve Fitoterapi alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.
Tebliğ Konusu:
“ Kupa Terapisinin Teorik Prensipleri ”
Dr. Hwun-Jung Lee / GÜNEY KORE
Kore Oryantal Tıp Enstitüsü Araştırma Görevlisi
Özgeçmişi
1992 yılında Kyung Hee Doğu Tıbbı Üniversitesinden mezun oldu. Aynı üniversitede Master ve Doktorasını tamamladı.
Kore Tıbbı, Akupunktur, Moksibisyon, Meridyen Araştırmaları konularında KIOM’da araştırmacı olarak çalışmaktadır.
Tebliğ Konusu:
" Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımında oluşan Boyun Ağrılarının Tedavisinde Kupa Terapisi "
Prof. Dr. Abu Bakr Khan / HİNDİSTAN
Aligarh İslam Üniversitesi / Unani Tıp Fakültesi Dekanı
Özgeçmişi
Profesör Abu Bakr Khan 1990 yılında Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümünden Profesörlüğünü aldı. Khan özellikle kardiyolojiye ve nabız teşhisine dayalı kalp muayenesi konusunda çalıştı.İskemik kalp hastalığı üzerine bulduğu yöntemler ile İngiltere ve Amerika’da ödüller aldı. Prof. Khan, ABD Metro Sağlık Merkezi’nde Romatoloji Bölümüne danışmanlık hizmeti vermektedir. Khan, 26 Tıp öğrencisinin tez danışmanlığını yaptı, 50′yi aşkın konferansa katıldı ve saygın dergilerde 30′u aşkın bilimsel makalesi yayınlandı. Yayınlanmış 5 kitabı bulunan Prof. Abu Bakr Khan Urdu dilinde yazılmış bir tıp ansiklopedisine de bölüm yazarlığında bulundu. Hindistan Sağlık Bakanlığı ile projeler yürüttü. Şuanda Aligarh İslam Üniversitesi’nde Unani Tıp Fakültesi Dekanlığını yürütmektedir.
Tebliğ Konusu:
“ Unani Tıbbında Kupa Tedavisi ”
Dr. Shariq Khan / HİNDİSTAN
Hindistan Sağlık Bakanlığı, Unani Tıbbı Araştırmaları Merkezi
Özgeçmişi
Delhi Hamdard Üniversitesinde Tıp Fakültesini bitirdi. Delhi Üniversitesinde Unani Tıbbı alanında yüksek öğrenim gördü ve okulunu altın madalya ve ödüllerle bitirdi. Sağlık Bakanlığı, Unani Tıbbı Araştırmaları Merkezinde bilim insanı olarak çalışmaktadır. Klinik araştırmalar ve Bçyoetik alanında uzmanlıkları olan Dr. Shariq Khan, 28 yılı aşkın süredir araştırmalar yürütmekte ve 7 yıldır öğretim üyeliği yapmaktadır. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Biyoetik Derneğinin üyesidir. Ulusal ve Uluslararası bilimsel dergilerden 20′yi aşkın araştırması yayınlanmıştır. 50′yi aşkın ulusal ve uluslararası kongrede araştırma sunmuştur.
Tebliğ Konusu:
“ Artritte Etkili ve Güvenli bir Kan Alma Metodu: Islak Kupa Terapisi ve Aksiyon Mekanizması ”
Dr. Kaleem Ullah Rajput / İNGİLTERE
Britanya Kupa Terapisi Derneği Genel Sekreteri ve Kurucu Üyesi, Londra St. Georges Üniversitesi Doktora
Özgeçmişi
Britanya Kupa Terapisi Derneği Genel Sekreteri ve Kurucu Üyesi. Harley Street Tıp Merkezi Müdür Yardımcısı
– Kupa Terapisinin ön diz ağrılarında etkisiyle ilgili Yüksek Lisans tezi hazırladı.
-Kupa Terapisi’nin Meslekleşmesiyle ilgili Doktora Tezini tamamladı.
– 2004’te Tıbbi Tüzüğe göre Kupa Terapisi’nin standartlarını kurdu. (İngiltere ve diğer ülkeler için)
Yaptığı çalışmalarla bazı ülkelerde Sağlık Bakanlığı ve Akademik Enstitülerin Kupa Terapisi alanındaki çalışmalarına danışmanlık yaptı.
Özel ilgi alanları; Kupa Terapisinin meslekleşmesi, uluslar arası Standartların oluşturulması, Halk Sağlığı.
Dr. Ali Reza Ahmedi / İRAN
Kermanshah Üniversitesi Tıp Fakültesi
Özgeçmişi
Ali Rıza Ahmadi 1997 yılından beri Kermanshah Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünde Anestezi Uzmanı olarak çalışmaktadır. İsveç Karolinska Enstitüsü’nde doktora derecesini tamamlayan Ahmadi, 2005′ten bu yana Geleneksel Tıp üzerine araştırmalar yürütmektedir. Kupa Terapisi özel ilgi alanına giren Ahmadi alanda yayınlanmış pek çok araştırmaya baş yazarlık yapmıştır.
Tebliğ Konusu:
“ Islak Kupa Terapisinin Alkolik Olmayan Karaciğer Yağlanmasında Etkisi: Randomize Kontrollü Deney”
Dr. Dominique Kaehler / İSVİÇRE
Avrupa Hirudoterapi Akademisi Başkanı / Psikiyatri/Psikoterapi Uzmanı
Özgeçmişi
Avrupa Hirudoterapi Akademisi Başkanı
Integratif Tıp Merkezi Başkanı
İsviçre Tabipler Birliği ve Avrupa Doğal Tıp Birliği Üyesi
Uzman Eğitimci SVEB 1
Yayınlanmış 2 kitabı bulunmaktadır.
-Hirudo Medicinales (Fransızca)

-Hirudotherapy (Almanca)
Tebliğ Konusu:
" Modern Naturopati Tedavisinde Kullanılan Hirudoterapiye Giriş”
Dr.Muhammad Raslan / KATAR
Özgeçmişi
Mısır vatandaşı olan Dr. Raslan 1986 yılında El Ezher Universitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Şuanda Katar’da temel Sağlık Hizmetleri Kuruluşunda hekim ve araştırmacı olarak çalışmaktadır. 2002′den bu yana Kupa Terapisi alanında çalışmalar yürütmektedir. Temmuz 2006′da Regent Üniversitesi , Londra’da Kupa Terapisi eğitimini aldı. 2007- 2010 yılları arasında Katar Hamad Hastanesi ayaktan tedavi merkezinde Kupa Terapisi uygulamalarını yürütmüştür. Weil Cornelll Tıp Fakültesinde öğrencilere Kupa Terapisi eğitimi vermiştir. 2010 yılında Orta Doğu Aile Hekimliği Dergisinde yayınlanan Kupa Terapisi araştırmasını yürütmüştür. Pek çok Arapça yayın yapan bilimsel dergide Kupa Terapisi araştırmaları yayınlanan Raslan aynı zamanda Tıp ve İslam konuları hakkında bir çok radyo ve televizyon programına konuk olmuştur.
Tebliğ Konusu:
“Kupa Tedavisinin Kronik Baş ve Boyun Ağrısı Üzerinde Tedavi Edici Etkisi”
Prof. Hakim Abdul Hannan / PAKİSTAN
Hamdard Üniversitesi Unani Tıp Fakültesi Dekanı
Özgeçmişi
1966 yılında Hindistan Aligarh İslam Üniversitesi’nde Unani Tıbbı bölümünden mezun oldu. 2003 yılında Pakistan Hamdard Üniversitesi’nde Unani Tıbbı Farmakolojisi üzerine doktorasını tamamladı. Halen Hamdard Üniversitesi Unani Tıp Fakültesi Dekanlığını yürütmektedir. Aynı zamanda Hamdard Universitesi’nin rektör yardımcısıdır. 20 kitabı, bilimsel dergilerde yayınlanmış 19 makalesi bulunmaktadır. Hakim Hannan 150′den fazla Kongre ve Sempozyuma katılmış ve bildiri sunmuştur.
Tebliğ Konusu:
“Doğu Tıbbı Halk Sağlığı’nda Kupa Terapisi’nin Önemi”
Dr. Asif İqbal / PAKİSTAN
Tıp ve Yardımcı Bilimler Fakültesi Bölüm Başkanı, Hamdard Üniversitesi
Özgeçmişi
1998’de Pakistan’da Doğu Tıbbı ve Cerrahisi alanında lisans eğitimini tamamlayan Dr. Asif İqbal 2006’da Klinik Tıp bölümünde yüksek lisansını tamamladı.
Pek çok Doğu Tıbbı Üniversitesinde tıp eğitimi veren Dr. İqbal aynı zamanda danışman hekim olarak da çalışmalarını yürüttü. Şuanda Hamdard Üniversitesindeki akademik görevinin yanı sıra Şifaül Mülk Dispanserinde klinisyen hekim olarak çalışmalarını yürütmektedir.
Unani Tıbbı’nın kalite ve standartlarının belirlenmesi üzerine Pakistan Sağlık Bakanlığından aldığı eğitim sertifikaları vardır.

Özel İlgi alanları arasında: Bitkilerin Klinik vakalarda kullanım alanlarının yaygınlaştırılması, standartlarının oluşturulması, araştırmaların yürütülmesi bulunmaktadır.

Kitap Çalışmalarından bazıları;
• Holistic Approach to manage the Urognital disorder
• Holistic Approach to manage the Gastrointestinal disorder
• Holistic Approach to manage the Skin disorder
• Holistic Approach to manage the Musculoskeletal disorder
• Holistic Approach to manage the Neurological disorder

Tebliğ Konusu:
“Migrenin Kupa Terapisi ile Tedavisi”
Dr. Waeil Yahya / SUDAN
Elzayem Elazheri Üniversitesi
Özgeçmişi
Elzayem Elazheri Üniversitesi-1966 Sudan doğumlu Dr Waeil Yahya 1986′da Bulgaristan Tracian Üniversitesi’nde Tıp Fakültesini tamamladı. Aynı üniversitede genel cerrahi uzmanlığını aldı. 2004′te aynı fakültede Spor Fizyoterapisi alanda doktorasını tamamladı. 2010 yılından bu yana Sudan Olimpiyat Takımının Resmi Hekimliğini yapmakta; aynı zamanda Alzaiem Üniversitesinde öğretim üyeliğini yürütmektedir.
Prof. Dr. Ayten Altıntaş / TÜRKİYE
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Özgeçmişi
Prof. Dr. Ayten Altıntaş İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı öğretim üyesidir. 1980 yılından beri aynı müessesede görev yapmakta olup, 1982 yılında Doktor, 1988 yılında Doçent, 1996 yılında Profesör unvanını almıştır. Çalışmalarında öğrenci eğitimini her zaman ön planda tutmaktadır. Tıp Tarihi bilinci vermek ve Tıpta Etik uygulamaları aydınlatmak için çaba gösterir. Prof. Dr. Ayten Altıntaş araştırmalarını öncelikle Türk Tıp Eğitimi konularında yoğunlaştırmış, daha sonra Osmanlı tıbbında tedavi konusuna ağırlık vermiştir. Ders notlarının dışında 165 araştırma makalesi, 6 adet kitabı vardır. Evli ve iki çocuk annesidir
Tebliğ Konusu:
“Osmanlı’da Sülük Tedavisi”
Kampanya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>